“Letters to Forever” (Листи до Вічності) – це назва проекту, ідея якого належить Наталії Міллман, британо-українській художниці. Вона народилася в Україні, але вже понад 20 років живе у Британії. Наталія - учасник безліч групових виставок, ініціатор кількох соціальних арт-проектів, які успішно нею реалізуються в Хартфордширі.
Проект “Листи до Вічності” перетворився на платформу, яка має включати в себе тритижневу інсталяцію візуального мистецтва з майстер-класами для громади, які є частиною проекту та проводяться провідними психотерапевтами та фахівцями з питань горювання. Oдин з майстер-класів зосереджений на українській громаді.
Час проведення: St Peter’s Church. 6–18 серпня 2025 року, Сент-Олбанс (St Albans).
Художня частина “Листів до Вічності” включає більше 200 листів горювання, які збирались з 2021 року і це - творча персональна відповідь художниці на листи через живопис, звукові та відео композиції. Це свого роду медитації на тему горювання.
Проект натхненний особистою втратою батька художниці. Через мистецтво, а саме написання листів, вона переживала горювання та створювала нову реальність після травми втрати. Це спонукало її поділитися цим терапевтичним інструментом письма з іншими.
Згідно з дослідженням Harvard Health, акт вираження глибоких емоцій за допомогою письма виявився корисним для людей, які мають справу з інтенсивним почуттям горя.
Зокрема, через лист ми з'єднуємо фізичний акт написання, коли тримаємо ручку та пишемо слова на папері з ментальним станом (думки), та емоційним станом (відчуття в нашому тілі).
Пишучи лист, ми створюємо матеріальний доказ цих почуттів та думок, що допомагає нам розвивати саморефлексію і звільнятися від болісних або негативних емоцій.
Незалежно від того, чи ми втратили кохану людину, улюблену домашню тварину, домівку чи навіть частинку себе, горе – це подорож, яку ми всі проходимо по-своєму.
Включаючи ці індивідуальні листи, проект підкреслює колективні переживання, використовуючи особисті історії, щоб створити більш цілісний та емпатичний підхід до горювання.
Зокрема, листи українською мовою є доказом культурного контрасту між британськими та українськими способами переживання втрати.
Завдяки цьому проєкту британська сторона може дізнатися про український погляд на скорботу, а українці — про британську специфіку переживання втрати.
На 17 серпня заплановано майстер-клас, який проведе експерт, що говорить українською. Захід включатиме інструменти для опрацювання скорботи, зокрема техніки мистецтва та руху, а також йогу для роботи з горем. Майстер-клас створить безпечний простір для кращого розуміння своїх почуттів та зменшення емоційного напруження через спеціальні техніки, вправи та терапевтичні арт-методики. Учасники зможуть отримати підтримку, порадитися з експертами щодо переживання скорботи, відчути зв'язок з іншими та зменшити відчуття ізоляції.
Щоб висловити зацікавленість у участі в цьому безкоштовному майстер-класі, зверніться до художниці.